Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skijöring

9. 8. 2007

Skijöring-Lyžař a pes

Počátky moderního skijöringu sahají až do Skandinávie, odkud se velmi rychle rozšířil do Ameriky i západní Evropy. Avšak dávno před tímto rozmachem používaly tento neobvyklý způsob dopravy některé starobylé severské kmeny.
U nás se první závody konaly při závodech se psím spřežením 16. 3. 1985 v Peci pod

Obrazek

Sněžkou.
Pro tento sport je vhodné každé sportovní plemeno psů, které můžeme používat pro práci v lehkém zápřahu. Kromě severských plemen to mohou být např. dobrmani, některá lovecká a ovčácká plemena nebo čeští horští psi. Špičkoví závodníci se většinou zaměřují na sportovní plemena šlechtěná pro rychlost a ne příliš osrstěná - např. aljašský hasky nebo evropský saňový pes. Důležitá je chuť běžet kupředu. Pes by měl být sebejistý, ale nesmí být agresivní. To je důležité zejména pro ty, kteří by se tomuto sportu chtěli věnovat závodně. Příliš nesmělý pes by mohl mít strach např. předjíždět jiného psa (hlavně sebevědomého) a zbytečně by nám tak komplikoval jinak plynulou jízdu. Agresivní pes se pak snaží každého psa, kterého míjí, napadnout. Zde si můžeme pomoci důslednou výchovou a výcvikem už v začátcích tréninku, kdy běháme se psem v neobvyklém prostředí. U mladého psa bychom měli začít s plnou tréninkovou zátěží až po ukončení jeho tělesného vývoje. Do té doby by pes měl ovládat základní cviky poslušnosti a ovladatelnosti, potřebné k pohybu ve volné přírodě.
Potřeby.
  Obrazek
Pes k tomuto sportu nepotřebuje žádné jiné zvláštní vybavení, než je pro canicross nebo bikejöring. Důležitý je dobře padnoucí postroj pro sprint nebo turistický, ten je podobný stopovacímu postroji. Tažné lano by mělo být odpružené asi 5 m dlouhé. K psovi se připoutáme pomocí bederního opasku nebo horolezeckého sedáku. Ten je vhodnější, protože záškuby psa nás tak snadno nevyvedou z rovnováhy. Celou soupravu pro canicross si můžeme objednat u některé z firem, které vyrábí potřeby např. pro saňový sport.

Musher - běžkař musí mít podstatně obsáhlejší výbavu. Kvalitní pohodlnou obuv, běžky správné velikosti a hole. Pro začátek je dobré koupit kvalitní, ale starší vybavení. Nebo alespoň běžky, protože je při tréninku se psem určitě někde rozlámeme.


Závody ve skijöringu se konají při závodech psích spřežení, pouze ty nejvýznamnější jsou organizovány odděleně (např. mistrovství světa apod.). Kategorie jsou rozdělené na ženy a muže, jezdí se s jedním nebo i dvěma psy. U nás je tento sport na velmi dobré úrovni a máme už závodníky, kteří nás skvěle reprezentují ve světě.
Ale i kdyby zůstalo jen u víkendového sportování, je i v tomto případě skijöring ideálním vyžitím pro člověka i psa a bude vždy krásnou projížďkou zimní přírodou, která stojí za to.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář